Aktivity v okolí


Turistika

Západné Tatry – Roháče

S maximálnou výškou 2248 m sú druhým najvyšším pohorím na Slovensku. Delia sa do 6 celkov: Osobitá, Sivý vrch, Liptovské Tatry, Roháče, Červené vrchy a Liptovské kopy. Na hlavnom hrebeni sa nachádza 27 vrchov, z toho 20 je vyšších ako 2000 m. Najvyšším končiarom na hlavnom hrebeni je Baníkov s výškou 2178m. Roháče na západnom okraji pohoria sú najkrajšou a turisticky najpríťažlivejšou časťou Západných Tatier. V Roháčoch nájdete turistické trasy rozličnej obtiažnosti – od nenáročných prechádzok až po exponované trasy. Jeden zo značkovaných chodníkov prechádza priamo okolo nášho penziónu.

História

Múzeum oravskej dediny – 3 km

Necelé 3 km od nášho penziónu sa nachádza jedno z najkrajších európskych múzeí ľudovej architektúry – Múzeum oravskej dediny.

Umiestnené v prekrásnom prostredí v podhorí Roháčov, živé v zime i v lete umožní návštevníkom predstaviť si život a prácu Oravcov v minulosti. Jeho 56 objektov je rozložených po oboch brehoch potoka Studená. Najvzácnejšou stavbou je drevený kostol zo Zábreže, ktorý sa datuje do začiatku 15. storočia.

Oravský hrad – 30 km

V dedine Oravský Podzámok sa nachádza jeden z najznámejších slovenských hradov, známy aj z mnohých rozprávok. Vypína sa na vysokej skale nad riekou Orava. Najstaršia časť hradu bola postavená v 13. storočí.

Lyžiarske strediská

Lyžiarsky areál Zverovka – Spálená – 8 km

Nachádza sa v doline pod Salatínmi. Centrum areálu sa nachádza v nadmorskej výške 1090 m, z neho vychádzajú dva vleky o dĺžke 200 a 400m, štvorsedačková lanovka dlhá 1500m má vrcholovú stanicu v nadmorskej výške 1460m. V hornej časti strediska sa nachádza aj vlek s dĺžkou 900m. V stredisku sú zjazdovky pre začiatočníkov i pokročilých lyžiarov (označené modrou, červenou aj čiernou farbou). Samozrejmosťou sú služby ako skiservis, požičovňa lyžiarskej výstroje, lyžiarska a snowboardová škola, bufety. Vhodné podmienky a technické zasnežovanie umožňujú, aby toto stredisko začínalo lyžiarsku sezónu každoročne medzi prvými na Slovensku a lyžovačka spravidla trvá až do Veľkej noci.

Ski centrum Zuberec – Janovky – 2 km

Vrcholová stanica je vo výške 1030 m n.m., dĺžka zjazdovky je 1400 m, Stredisko je vhodné pre všetky kategórie lyžiarov a je ideálne pre rodinnú lyžovačku. Technické zasnežovanie umožňuje lyžovačku aj pri nedostatku prírodného snehu. Samozrejmosťou je večerné lyžovanie a ski servis.

Ski centrum Zuberec – Milotín – 2 km

Vrcholová stanica je vo výške 1055 m n.m., v prevádzke sú dva dlhé vleky s dĺžkou 1280 m, malý vlek dlhý 500 m a vlek pre deti dlhý 80 m. Stredisko je vhodné pre všetky kategórie lyžiarov, ponúka aj večernú lyžovačku.

Kúpaliská a vodné športy

Aqua Park Tatralandia Liptovský Mikuláš – 28 km

Najväčší celoročný vodný park na Slovensku, 9 termálnych bazénov, 21 tobogánov a šmýkačiek, množstvo ďalších atrakcií.

Thermal park Bešeňová – 32 km

Vyhľadávané termálne kúpalisko má 8 vonkajších bazénov – 2 plavecké, 5 relaxačných a 1 neplavecký, 3 vnútorné bazény, rozličné vodné atrakcie /divoká rieka, vodný hríb, vodná čaša, podvodné lavice a iné/. Geotermálna voda vyviera z hĺbky 2000 m a má teplotu 60,5 °C. Teplota vody v bazénoch dosahuje 27 – 40 °C. Súčasťou kúpaliska sú aj welness centrum a relaxačné centrum.

Termálne kúpalisko Oravice – 12 km

Termálne kúpele s celoročnou prevádzkou využívajú geotermálny prameň s teplotou vody 57 °C. V areáli kúpaliska sú v prevádzke 2 bazény s teplotou vody 32 – 38 °C. Termálna voda má liečivé účinky najmä na choroby pohybového ústrojenstva, močových ciest a obličiek.

Meander Park Oravice – 12 km

Moderný komplex bazénov, ktorý využíva termálnu vody z hĺbky 1611 m s teplotou vody 58 °C umožňuje kúpanie v každom ročnom období. Termálna voda je vysoko mineralizovaná, s blahodárnym účinkom na ľudský organizmus.

Oravská priehrada – 28 km

Je súčasťou vodného diela Orava, vybudovaného na sútoku Bielej a Čiernej Oravy. Na jej brehoch je rekreačná oblasť s možnosťou kúpania, jachtingu, využitia vodných bicyklov, člnkov, surfingu a iných vodných športov. V lete premávajú vyhliadkové lode na Slanický ostrov umenia.

Liptovská Mara – 28 km

Vodné dielo v blízkosti Liptovského Mikuláša, ktoré je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Pre rekreačné účely slúži najmä oblasť pri Liptovskom Trnovci.

Jaskyne

Brestovská jaskyňa – 3 km

Prvá sprístupnená jaskyňa Oravy a Západných Tatier. Pre obmedzený počet vstupov sa odporúča objednať na prehliadku vopred.

Demänovská jaskyňa Slobody – 38 km

Najnavštevovanejšia jaskyňa na Slovensku. Je súčasťou Demänovského jaskynného systému, ktorý je vyhlásený za Národnú prírodnú pamiatku.

Demänovská ľadová jaskyňa – 38 km

Táto jaskyňa ukrýva v spodnej časti nádherné ľadové útvary. Najkrajšie ľadové útvary vznikajú na jar. Jaskyňa je tiež súčasťou Národnej prírodnej pamiatky Demänovské jaskyne. Obidve jaskyne sa nachádzajú v Demänovskej doline na území národného parku Nízke Tatry, kde sa oplatí navštíviť aj Vrbické pleso.

Iné atrakcie v okolí

Jazda na tanku – tankodrom Podbieľ – 12 km

Adrenalínový zážitok na tankodrome v Podbieli. Vozidlo vedie majiteľ firmy. Jazda je v náročnom členitom okruhu dlhom asi 3 km.

Plte na rieke Orava – 30 km

Vyhliadková plavba plťou popod skalné bralo Oravského hradu.

Plte Podbieľ – 12 km

Plavba plťami na rieke Orava dlhá asi 7 km.

Zakopané – 45 km

Atraktívne turistické stredisko na poľskej strane Tatier s bohatými goralskými tradíciami.

Bobrova raľa Podbieľ – 12 km

Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry, ktorú tvorí 64 pôvodných dreveníc.

Františkova huta Podbieľ – 12 km

Železiareň – hámor, zaradená do zoznamu chránených technických pamiatok Slovenskej republiky.

Kvačianska dolina Oblazy – 10 km

Čarokrásna tiesňava s kotlinou Oblazy, v ktorej stoja drevené vodné mlyny a píla – pamiatky ľudového technického staviteľstva.